گـزارشگـر خـروش رعـد
۰۱ اکتوبر ۲۰۲۲انفجار انتحاری هدفمند در دشت برچی کابل دانش آموزان دختر و پسر را هدف گرفت

طبق گزارش منابع خبری و اظهارات شاهدان عینی در محل، در اثر یک حملۀ جنایتکارانۀ مسلحانه با مسلسل و مواد انفجاری بر مرکز آموزشی خصوصی به نام "کاج" واقع در حومۀ غربی کابل، حداقل۲۳ دانش ‌آموز کشته و ۳۵ تن دیگر زخمی شده اند. گفتنی است که کار این مرکز آموزشی خصوصی آماده ساختن فارغان صنف دوزازدهم مکتب برای امتحان سراسری کنکور جهت ورود به پوهنتون های دولتی و دانشگاه های  خصوصی  افغانستان است.
گفته شده است که انفجار صبح روز جمعه در حالی رخ داده است که دانش آموزان در داخل صنوف امتحان در مرکز آموزشی فوق بوده اند. بی بی سی به نقل از خبرگزاری فرانسه به استناد از یک منبع طالبان گفته است که در این انفجار حداقل ۱۹ نفر کشته و ۲۷ نفر زخمی شده‌ اند. به نقل از مسؤولان این مرکز آموزشی گفته شده که دانش آموزان در حال دادن یک امتحان در این محل بودند که مهاجم انتحاری پس از بستن نگهبانان ورودی آن مرکز  به رگبار مسلسل، خود را در کلاس دختران رسانده  و واسکت انفجاری خود را منفجر کرد. اکثریت کشته و زخمی‌ ها دختران بین سنین ۱۸-۲۵ ساله اند.
سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای که ساعاتی پس از این رویداد منتشر کرد، شمار قربانیان این حمله را یکصد نفر  گفته است.
بنا به گزارش سایت روسی اسپوتنیک به نقل از اطلاعات روز، این یک منبع که از ذکر هویت‎‌ اش خودداری کرد، شامگاه امروز (شنبه، ۹ میزان) گفت، که شمار کشته ‌ها به ۴۹ نفر و شمار زخمیان به ۹۷ نفر رسیده‌ اند.
کرین دیکر، سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان؟ در حساب توئیترش حملۀ دیروز بر دانش آموزان عمدتاً دختر را ریاکارانه محکوم کرده است.
هر چند در ساعات آخر روز گروه جنایت پیشۀ بی وطن "داعش" مسؤولیت این انفجار جنایتکارانه را بر عهده گرفته است، اما پیش از این، نیز گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا "داعش" بار ها این سلسله حملات موج وار را بر مراکز و تجمعات مذهبی شیعیان در کابل و هرات و پوهنتون کابل را متقبل شده است.
در گذشته، علاوه از تحرکات نظامی ــ انتحاری نچندان زیاد خود گروه "داعش خراسان"، این گروه اسم مستعار گروه خونریز و وحشی انتحارگر طالبان و "امنیت ملی" دولت مزدور کابل با تفاهم و اشتراک نیرو های اشغالگر امریکا ــ انگلیس، به ویژه جواسیس سازمان "سیا" برای پذیرفتن مسؤولیت کشتار مکرر غیرنظامیان در تجمعات و اماکن عمومی به شکل حملات انتحاری بوده است.
نفس انتقال، جا به جا شدن و موجودیت انتحاری ها و خون آشامان گروه انتحاری "داعش خراسان" در برخی نواحی کشور به حمایت مستقیم امپریالیسم امریکا و مساعدت اجرائی آی اس آی دولت مرتجع و توسعه طلب نواستعماری پاکستان، بر زمینۀ تضاد و تقابل قدرت های توسعه طلب بیرونی، احتمال دست داشتن در حملۀ انتحاری بامداد جمعه  بر دانش آموزان دشت برچی را نفی نمی کند، اما با توجه به جنبه های امنیتی و اجرائی مسأله، این احتمال ناچیز به نظر می آید.
با توجه به جنبه مشکلات و موانع امنیتی  اجرای این حمله با مسلسل و واسکت انتحاری در روز روشن، احتمال دست داشتن خود گروه طالبان و یا جناح افراطی تر آن (شبکۀ حقانی) را بیشتر می سازد.
طی سیزده ماه اخیر، "امارت اسلامی" طالبان شامل هر دو جناح متنازع به شمول امیرالمؤمنین نامرئی آن با صدور فتوا های سراپا قرون وسطائی و ضد زن و با دره، شلاق و شکنجه، زندان و ارعاب؛ با نیم نفوس کشور که همانا نیمۀ بشریت و زنان افغان باشند، و با دانش و فرهنگ دشمنی رسمی و آشکارا ورزیده و حقوق مسلم شان را که عبارت از حق تعلیم، تحصیل، کار و حاکمیت بر بدن و انتخاب نوع لباس است، را سلب و خود شان را سرکوب و زندانی کرده است.
مبرهن است که طی ماه های اخیر فشار بر طالبان بابت گشایش مکاتب دخترانه در سطح کشور و جهان فزاینده بوده است و قرار است در آیندۀ نزدیک امتحان کنکور برای فارغان صنف دوازدهم کشور برای ورود به دانشگاه ها دائر شود. گروه و امارت اسلامی طالبان برای کاستن از فشار و تقاضای بازگشائی مکاتب در سطوح ملی و جهانی، خیلی به سودش است تا موانع طبیعی برای این رویداد های آموزشی ــ تحصیلی ایجاد کند و بالوسیله از حدت و شدت فشار ها بکاهد و با قربانی کردن چند دانش آموز دختر و پسر از یک قوم خاص، چشم بقیه را در سراسر افغانستان بسوزاند و به متقاضیان بازگشائی مکاتب دخترانه نیز پیام بفرستد. هم از لحاظ منطق مسأله و هم از نگاه امنیتی و شکل اجرائی این حملۀ مسلحانه بر یک هدف غیرنظامی در روز روشن و با مسلسل، دست طالبان را بیشتر از داعش به این جنایت و خون جوانان آرزومند و بی گناه دانش آموز دخیل و رنگین می سازد.
تحت هر دو سناریوی طالب یا داعش، این امپریالیسم جنایتکار امریکا با شرکای جهانی و منطقه ئی جنایتش اند که با ایجاد، تقویت، حمایت و پرورش دسته های اجیر خونریز و جنایتکار افراطی از نوع جهادی ها، القاعده، طالبان، داعش و غیره طی بیش از چهار قرن در کشور ما به کمک ارتجاع حاکم منطقه، مرتکب این جایت هولناک شده است. به رغم محکومیت این جنایت توسط سفیر دولت غدار امریکا، همین امپریالیسم علاوه از مسؤول بودن ایجاد و پرورش این دسته های جنایتکار اسلامیست، پس از ۲۰ سال جنگ، تجاوز،  کشتار و اشغالگری، در پایان ستراتیژی استعماری شکست خورده اش، حین فرار بزدلانه در نیمه شبان، سرنوشت کشور، ملت شجاع و خلق مظلوم ما را با برنامه ریزی و تمهیدات لازم، به دست یک گروه خون آشام نوع هیتلری (طالبان) سپرده و در عین دست کشیدن بر سر خودفروختگان جنایتکار جهادی ــ قومی، مزدوران مدنی ــ تسلیم طلب و خودفروختگان تکنوکرات به مثابۀ ابزار فشار، داعش را نیز به طور همزمان در کنار این دو گروه پر و بال می دهد که در صورت مقتضی در خدمت ستراتیژی اش در افغانستان ــ آسیای میانه نقش آشوبگرانه و سبوتاژی اش را بازی کند، به ترویج تروریسم و افراطیت بپردازد و جهانی را به خاک و خون بکشد.
تحت هر یکی از این سناریو های ارتجاعی ــ استعماری انکشاف اوضاع وخیم افغانستان، در غیاب تمثیل یک ارادۀ عمومی مردمی برای تعیین سرنوشت جمعی، در کوتاه مدت آیندۀ تیره و تاری در افق کشور در انتظار  توده های زنان و مردان محروم و مظلوم این وطن خودنمائی می کند.
مردم ستمدیدۀ افغانستان باید بدانند که نه امپریالیسم غرب و شرق، نه طالبان، نه سران مرتجع و مزدور جهادی ــ قومی از جنس عطاء، محقق و دوستم و تکنوکرات های خودفروخته از قماش سپنتای خائن و زنان بَـزَک کرده و مردان آراسته در صف مزدوران مدنی ــ تسلیم طلب در اندیشۀ زنان و مردان تحت ستم افغانستان و حقوق شان نیستند. یگانه راه درمان اساسی این درد مشترک دردمندان کشور و برای آن که مردم در کوی و برزن این کشور روزانه مثل گوسفند قربانی نشوند، کسب آگاهی، اتحاد و بسیج رزمندۀ توده های خلق علیه دراز دستی بی شرمانۀ کلیت سیستم امپریالیستی، به خصوص  امپریالیست های متجاوز امریکا ــ ناتو و به زیر کشیدن مزدوران رنگارنگ طالبی، داعشی، جهادی، قومی  و تکنوکراتی ــ مدنی آن در  اریکۀ قدرت پوشالی و منتظران آن، است.

مرگ بر امپریالیسم و ارتجاع و نیرنگ و جنایت مشترک آنها!

زنده باد افغانستان و توفنده باد وحدت رزمجویانۀ خلق آن!